معرفی چسب خمیری و پودری و انواع آن + لیست قیمت

نویسنده : kowsarweb
تاریخ انتشار : 3 آذر 1400
زمان مطالعه : 5 دقیقه
دیدگاه: 0

چسب ساختمانی و کاربردهایش

در صنعت ساختمان سازی یکی از محصولات استراتژیک و کاربردی چسب های ساختمانی است که از پرکاربردترین متریال ها به حساب می آیند. چسب هم همانند سایر محصولات دارای دسته بندی متفاوتی بوده و بسته به محیط کارکرد می بایست از انواع مختلف آن بهره برد.

اصولا چسب های ساختمانی به عنوان جایگزین های ملات هایی از قبیل عایق ها و سیمان و دوغاب مطرح شدند و تولید کنندگان همواره سعی در ارتقا و بهره وری بیشتر این محصول در بازار کرده اند.

از چسب ها عمدتا برای اتصال و نصب دائمی دو یا چند سطح مختلف با یکدیگر استفاده کرد و این محصولات علاوه بر مصرف ساختمانی در سایر صنایع مختلف نیز کاربرد دارند.

در این مقاله از سری مقاله های سبک نو انواع چسب ها، کاربردهایش، برندهای موجود در بازار و راهنمای کار با آنان معرفی و ارائه خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

چسب خمیری در سبک نو

انواع چسب های کاشی و سرامیک

چسب کاشی و سرامیک

چسب کاشی از پرمصرف ترین و معمول ترین چسب ها در ساختمان بوده و بسته به مدلش ( خمیری یا پودری ) از پایه و بیس پودرهای معدنی مختلفی همچون سیمان، مواد غلظت دهنده و مواد رزین امولسیونی ساخته شده است.

چسب های کاشی شامل دو دسته پودری و خمیری بوده که بسته به کارکردش از خصوصیات زیر برخوردار است.

 • چسب کاشی خمیری» این چسب با قابلیت انعطاف پذیری، چسبندگی بیشتر برای سطوحی همچون کاشی، سنگ، سرامیک، گچ، موزاییک و سیمان مورد کاربرد بوده و به دلیل جذب آب در صورت استفاده برای کاشی سرویس، حمام، و حتی دیوراه استخرها از چسب بتن به همراه آن به عنوان پوشش و استحکام بیشتر بهره برد.
 • چسب کاشی پودری» این چسب نیز مانند چسب خمیری مورد استفاده برای انواع سطوح بوده با این تفاوت که برای آماده به کار شدنش فقط نیاز به آب خواهید داشت. البته باید این نکته را در نظر گرفت که در جهت کارایی 100 درصدی استفاده از چسب بتن توصیه اکید می شود. این چسب ها برای انواع محیط های آزمایشگاهی، سالن آرایش، مراکز تجاری، منازل، بدنه پارکینگ ها، راه پله ها مورد کاربرد است.
 • چسب های آب بندی و رزینی» این چسب ها را به عنوان جایگزین های قطعی قیر و عایق های سنتی دیگر مانند دوغاب معرفی می کنند. این مایع های شیری رنگ دارای خاصیت آب بندی بالا بوده و نیازی به تخریب ندارند. متریال استفاده شده در نوع چسب ها رزین اکرولیک است که پس از اجرا و استفاده پیوند قوی را بوجود می آورد.

انواع چسب ساختمانی در سبک نو

مزایای استفاده از چسب پودری

 1. سرعت اجرای بالا
 2. اختلاط سریع و بی دردسر
 3. انعطاف پذیری قابل قبول البته با در نظر گرفتن چسب های بتن
 4. مقاومت و دوام بالاتر در شرایط مختلف البته با در مخلوط شدن چسب های بتن
 5. قابل مصرف برای تمامی محیط ها حتی استخر و مخازن آب آن هم به شرط مصرف چسب بتن

مزایای استفاده از چسب خمیری

 1. چسبندگی فوق العاده
 2. بدون بو و منعطف پذیری مناسب
 3. اجرای سریع و آسان با کاردک البته از نوع دندانه دار
 4. چسبندگی قابل قبول در مقابل آب

مزایای استفاده از چسب آب بندی

 1. تحمل فشارهای منفی و مثبت آب
 2. معطر و بدون آلایندگی
 3. نفوذپذیری عالی در انواع سطوح مانند چوب و آهن
 4. ضد باکتری خزه و جلبک
 5. تحمل دمای -75 تا +350 درجه
 6. سازگار با محیط زیست
 7. اجرای آسان توسط قلمو و پیستوله
 8. عدم نیاز به سیمان و پلاستر
 9. کاهش هزینه و صرفه جویی در مصالح

موارد استفاده از چسب خمیری

موارد و روش استفاده از چسب های کاشی

روش استفاده چسب آب بندی» از این چسب برای کلیه سطوح مانند سیمان، بتن، سنگ، گچ آجر، چوب و آهن استفاده می شود. همچنین از آن به عنوان عایق برای سطوح دارای رطوبت و به عنوان رزین برای مکان هایی که نباید در آنها تغییر رنگ اتفاق بیفتد استفاده می شود.

برای استفاده از چسب آب بندی می بایست زیر سازی لایه زیرین شامل بررسی عدم ترک سطحی و نشست و محکم بودن سطح نهایی اطمینان به عمل آورده و سطح را از هرگونه آلودگی، چربی، غبار و مواد روغنی پاکسازی نمایید.

میزان تقریبی استفاده از چسب آب بندی برای هر متر مربع تقریبا 600 سی سی جهت آب بندی و برای رزین به ازای هر متر مربع حدود 300 سی سی خواهد بود.

روش استفاده چسب خمیری» از چسب خمیری برای نصب انواع سنگ، سرامیک، ورق آزبست، دارای وال، بتن و گچ و در محیط های بیمارستان، آشپزخانه، دیوار راهرو ها، راه پله ها و لابی، و سرویس بهداشتی می توان بهره برد.

جهت استفاده از چسب خمیری می بایست از سالم سازی و یکسان سازی سطوحو عاری بودن از هر گونه چربی، غبار و سستی اطمینان کسب کرده و قبل از اجرا بوسیله تراز ناهمواری مشخص و با چسب بتن و اندود سیمانی تراز گیری صورت پذیرد.و سپس بعد از مدت 4 روز کاشی کاری و نصب انجام پذیرد.

میزان تقریبی چسب کاشی خمیری برای هر متر مربع بین 2 تا 5 کیلوگرم بوده که بسته به شرایط لایه سطح، دما، زمان اجرا می تواند متفاوت باشد.

همچنین باید در نظر داشته باشید که بعد از نصب می بایست اعمال فشار بر روی کاشی به صورت چرخشی و یچشی در جهت اعتماد سازی از طرف پشت کاشی صورت پذیرد و در این حالت است که موادچسبی کاملا به پشت کاشی چسبیده شده و به سختی از سطح جدا میگردد.

روش استفاده چسب پودری» چسب پودری برای نصب انواع سنگ طبیعی و مصنوعی، بتن، سیمان، کاشی و سرامیک، دارای وال و در کلیه محیط های کارخانجات، استخرها، آزمایشگاه ها، سالن های ورزشی، سرویس بهداشتی ها، پارکینگ و راه پله ها مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت ساخت چسب پودری به چسب را با 25 درصد آب مخلوط کرده و استفاده می نمایید. همچنین برای ساخت چسب سرامیک به صورت تقویت شده آن را با یک پیمانه حجمی چسب بتن با میکسر مخلوط و مورد استفاده قرار می دهید.

در نظر داشته باشید میزان غلیظ بودن به اندازه ای باشد که پس از نصب بر روی کاشی به راحتی از سطح جدا نشود. همچنین ترکیب آماده شده حداکثر در مدت 2 ساعت می بایست استفاده شود.

در صورت نصب در مکان های سرد محیط باید از قبل گرم شود. همچنین برای نصب کاشی ها و اسلب ها می بایست نصب در چند مرحله و با فاصله زمانی صورت پذیرد.

کاربرد چسب کاشی و سرامیک

برندهای مطرح تولید کننده چسب کاشی در بازار ایران

تولید کنندگان محدودی در ایران اقدام به تولید چسب کاشی و فرآورده های شیمیایی در این دسته کرده اند اما در این میان برندهای مطرح و محبوب بازار که آزمون و خطای خود را پس داده اند و به سطح کیفی خوب رسیده اند به شرح زیر می باشند.

چسب شیمی ساختمان

جسب ساروج

چسب غفاری

چسب Z90

برندهای مطرح چسب کاشی در بازار چسب های ساختمانی مطرح در بورس تجهیزات و مصالح ساختمانی در حال حاضر برندهای شیمی ساختمان، ساروج، غفاری و Z90 می باشد. تفاوت چسب خمیری با چسب پودری”]چسب های خمیری قدرت چسبندگی بیشتری نسبت به پودری داشته و همچنین برای چسب های پودری استفاده از چسب بتن توصیه می شود. همچنین چسب خمیری بیشتر برای کاشی و چسب پودری برای سرامیک می باشد